„Sladká nevedomosť“


Rada by som stručne predstavila dedičnú vadu, ktorá je menej známa a pokiaľ nás tento problém osobne nezasiahne je malá šanca že problematiku poznáme alebo si ju naštudujeme.
Vďaka svojej slabej informovanosti a nevedomosti mám doma psíka, ktorý má – kryptorchizmus. Len skúsený chovateľ, ktorým sa samozrejme nestaneme vlastníctvom prvého psa sa vie pohybovať v úskalí problémov a dedičných chorôb a vybrať si správne a zdravé šteňa.
Kryptorchizmus je dedičné vývojové ochorenie, pri ktorom jeden alebo obidva semenníky uviaznu v brušnej dutine či v slabinovom kanáli, respektíve v podkoží na ceste medzi slabinovým kanálom a mieškom. Podľa toho hovoríme o jednostrannom alebo obojstrannom kryptorchizme. V prvom prípade si postihnuté psy zachovávajú plodnosť, obojstranné kryptorchidy zostávajú neplodné. Keďže ide o poruchu s vysokým stupňom dedičnej predispozície, štandardy plemien Medzinárodnej kynologickej federácie (FCI) vylučujú takéto jedince z chovu.

Často krát sa kladie kryptorchizmus za vinu len kryciemu psovi, avšak na vine je rovnako pes ako aj suka. A to je práve jedna zo „zákerností“ kryptorchizmu pre chov - suka môže byť skrytý prenášač, pretože ak sa nakryje zdravým psom, ich potomkovia sú klinicky zdraví, hoci sú prenášači ochorenia. Pri tomto ochorení neexistuje spôsob ako vopred zistiť postihnutie psa či suky. Jediné čo nám ostáva je skúšanie a následná prísna selekcia. Ale tá bohužiaľ absentuje. Nie je vôbec zvláštnosťou, že krycie psy, ktoré preukázateľne nesú kryptorchizmus sa bez ďalšieho v chove používajú.
K správnemu zostúpeniu semenníkov by malo dôjsť vo štvrtom týždni života šteniatka. Obyčajne ak semenníky zostúpia do ôsmeho týždňa, tak sa to považuje za normálne (niektorí odborníci však považujú štvrtý týždeň za limitnú hranicu). Zostúpenie po ôsmom týždni života šteniatka je striktne a definitívne defekt. Následná manipulácia (či už hormonálna liečba, alebo chirurgický zákrok) sú prípustné len zo zdravotných dôvodov, nie však na „oklamanie“ chovnosti.
Následky u psov sú komplikované - ak im nezostúpia semenníky, je ťažké diagnostikovať, či nezostúpili preto, že ich nemá vôbec, alebo ich má, ale po ceste do miešku sa zastavili. V prvom prípade je to lepšie, lebo to nemá pre psa žiadne následky, no v druhom prípade je to omnoho horšie. Ak semenník zostane v brušnej dutine, nie je neobvyklým následkom rakovina. A to z dôvodu, že teplota semenníkov je podstatne nižšia ako teplota brušnej dutiny. Dôsledkom vplyvu tohto nepriaznivého prostredia dochádza k bujneniu nezostúpeného semenníka, ktoré môže prerásť do rakovinotvorného procesu. V prípade výskytu kryptorchizmu sa preto odporúča kastrácia postihnutého jedinca, práve, aby sa predišlo týmto nepríjemnostiam.